27 Mart 2014 Perşembe

Yeraltından Notlar - Fyodor Dostoyevski    Yeraltından Notlar
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
İletişim Yayınları
Çevirmen: Mehmet Özgül
153 Sayfa
Puanım: ★★★★
Dostoyevski 1861'de St. Petersburg'ta
          
  Dostoyevski beni kendine hayran bırakmaya devam ediyor. İyi ki okudum dediğim bir kitap daha!
   
   Birçok yerde Yeraltından Notlar'ın Dostoyevski'nin edebiyat tarihine geçmesine neden olacak eserlerinin öncüsü olduğunu okudum. Suç ve Ceza'yı daha önce okuduğumdan dolayı bu kitabın Dostoyevski'yi Dostoyevski yapan eserlerin öncüsü olduğunu çok net bir biçimde gördüm. Kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölüm bir deneme  niteliğinde, aşağılanmışlığın verdiği haz ve hayata dair bir yazı. İkinci bölüm ise ''yeraltı adamının'' başından geçen bir olayı anlatıyor. Her satırda mükemmel bir edebiyat akıyor. Özellikle ikinci bölümde karakterimizin başından geçen olay günlük ve sıradan olmasına rağmen yazılanlara katılan anlam ve çoşku yazıyı değerli kılıyor. Bazı yerler var ki o kısımlarda dikkatli okunmalı ve üzerinde düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum. Benim üstünden birkaç kez geçtiğim cümleler oldu. Zaten gerçek edebiyatçıyı diğerlerinden ayıran özellik bu değil midir?
  
    Aslında herkes az da olsa kitaptaki karakterin duygularını hissetmiştir diye düşünüyorum.(Benim için geçerli bu durum nitekim  kendimi yalnız hissettiğim, bir yere kapayarak sadece düşünmek istediğim ve etrafımı umarsızca sorguladığım zamanlar oldu.) Bunun nedeni olarak, Dostoyevski'nin üstün bir zekaya sahip olması ve toplumu çok iyi ve derinden gözlemlediğini düşünüyorum. Çünkü çıkarımları şu an bile geçerliliğini koruyor. (Suç ve Ceza'da bu daha açık bir şekilde okunabiliyor.) Yazar zaten bu konuda kitabın başında belirtiyor: "Bu notlar da, bunların yazarı da besbelli hayal ürünüdür. Bununla birlikte, toplumumuzun durumunu durumunu, yapısını göze alacak olursak, bu notların yazarı gibi kişilerin aramızda bulunmasının yalnızca mümkün değil, aynı zamanda sorunlu olduğunu kabul ederiz." Bir diğer yandan  kitaptaki karakterin yaşadığını çelişkili durumların, yazarın çalkantılı hayatının bir sonucu olduğunu düşünüyorum ki yazarımızın her eserine kendinden fazlaca şeyler kattığı biliniyor. Velhasıl kelam, kitabı okumanızı tavsiye ederim. Büyük ustanın okuyacağım bir sonraki eseri ise 'Budala' olacak.
  
  Son olarak çeviriye değinecek olursam, Mehmet Özgül'ün çevirisini gayet güzel buldum okumak isteyenlere İletişim Yayınevi'ni öneririm.


Altını Çizdiklerim

  • Yaşadığımı anlamak için serüvenler uydurur, yaşama oyunu oynardım. sayfa 32
  • İnsanlara gerekli olan tek şey, sonunun neye varacağı, neye  mal olacağı bilinmeyen başıboş isteklerdir.sayfa 41
  • İki kere iki dördün yetkinliğine (mükemmelliğine) inanırım, ama en çok övülmeye değer bir şey varsa, o da iki kere ikinin beş etmesidir.sayfa 49
  • Aşk kutsal bir gizdir. sayfa 117

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...