5 Ekim 2014 Pazar

#BookChallengeTagSosyal medyada dolaşan kitaplar ile ilgili güzel bir etkinliğe sağ olsun Kronik Okur davet etmiş. Çok sevindim etkinliğe davet edildiğim için. :) Teşekkürlerimi bir kez daha sunuyorum.

1.İlk Hayranlığım: İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit

Kitap okumaya maalesef üniversiteye başlayınca alışkanlık haline getirdim ve birçoğumuz gibi ben de polisiye romanlar ile okuma alışkanlığı kazandım. İçlerinden okuduğum ve aynı zamanda ilk okuduğum Ahmet Ümit eseri olan İstanbul Hatırası beni çok etkilemişti. Hem sevdiğim ve doğup büyüdüğüm şehrin tarihini anlatması, hem de merak uyandırıcı bir kurgusu olması beni çok etkilemişti. Hâlâ tavsiyelerim arasındadır. Polisiye okurken kadim kent İstanbul hakkında bir şeyler öğrenmek isteyenlere için birer bir İstanbul Hatırası.

2.Favori Serim: David Hunter Serisi - Samuel Beckett

Dört kitaptan oluşan serinin henüz son kitabını okumasam da polisiyeler içindeki favorim. Antropoloji ve otopsi ögeleriyle bezenmiş sürükleyici bir seri. Hatta sadece 3. kitabına kadar okuduğum ve beni biraz sıkan Rizzoli-Isles'den kat ve kat üstün bana göre. :) Arada böyle ağır kitaplar arasında okunabilecek film tadında, aynı zamanda baş karakterin iç dünyasını da iyi yansıtan güzel ve kaliteli polisiye serisi. 
3.Favori Kitabım: Hiç düşünmeden söyleyebilirim. Suç ve Ceza

Hangi kitap bu kadar derinden sarsabilir insanı? Nasıl bir anlatım, nasıl bir psikolojik tahliller onlar! Karakterin nefes aldığını hissedebiliyor insan. Daha fazla anlatmaya gerek yok sanırım.

4.Favori Erkek Karakterim: Raskolnikov - Suç ve Ceza

Favori kitabım Suç ve Ceza olunca doğal olarak favori karakterim de Raskolnikov oluyor. Evet, kabul ediyorum. Hastalıklı bir zihni ve uçarı düşünceleri var ama beni Raskolnikov'a çeken bir şeyler var. Sanırım bunun nedeni Dostoyevski'nin muhteşem anlatımında gizli. Ah Raskolnikov ah. Bir çay içmek isterdim seninle aykırı çocuk. :)


5.Favori Bayan Karakterim: Maya Duran - Serenad

En son okuduğum kitabın anlatıcısı olan Mayan Duran bana en samimi gelen bayan karakterlerden. Nedeni, Zülfü Livaneli'nin özgün düşüncelerini Maya Duran'ın ağzından aktarmasından kaynaklı olduğu düşünüyorum.


6. Favori okuma saatim: Gece

Herkes elden ayaktan çekilince ve ortalığa derin bir sessizlik çökünce okumak gibisi yok. Somut dünyadan kendimi soyutlaştırıp kitapların dünyasına girmeyi, onlar ile birlikte rol almayı ve adeta kendi filmimi çekmeyi çok seviyorum. Bazen zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum.


Ben de

Rafına Sığmayanlar

Kitap Her Yerde

Kitap Eylemi

Eskiden çok eskiden

öz'ün kitap tutkusu'nu

bu güzel etkinliğe davet ediyorum. :)


21 yorum:

 1. Ben de bir gece okuyucusuyum📚🙋

  YanıtlaSil
 2. Millennium üçlemesini de okumalısınız... Ben de bekliyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geliyorum. :)
   O seriyi merak ediyorum ama okumam gereken o kadar çok kitap var ki sanırım biraz daha bekleyecek. :)

   Sil
  2. Millennium'suz olur mu! Geliyorum dediniz ama bir görünüp bir kayboldunuz. 1 Kasım'da yeni öyküm başlıyor, o bahaneyle gelin :) :) :)

   Sil
 3. Öncelikle beni de düşündüğün için teşekkür ederim :) İşte bu da benim mim listem :)

  http://mutluydum.blogspot.com.tr/2014/10/bookchallengetag.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Davetime icap ettiğin için ben de teşekkür ediyorum. :) Hemen bakıyorum mim listene. :)

   Sil
 4. İstanbul Hatırası ay ne müthiş bir kitaptı. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten hem bilgilendirici hem de aksiyon dolu bir kitaptı. :)

   Sil
 5. Merhaba blogumda mimlendiniz :)
  http://kitaptanbayan.blogspot.com.tr/2014/10/mim4-mimlenmisim.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum, okul dolayısıyla bu aralar çok sıkışığım ama ilgilenmeye çalışacağım. :)

   Sil
 6. Suç ve Ceza ortak favorimiz. Ne güzel. Maya da ne muhteşem bir kadın ama. İstanbul hatırası da çok güzel bir kitaptı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk başlarda Maya Duran tipik Türk kadınını temsil ediyordu ama Profesör Wagner'in gelişiyle ve onu aydınlatmasıyla aslında olması gereken çağdaş Türk kadınına döndü. :)

   Sil
 7. Güzel cevaplar...Maya Duran benim de sevdiğim karakterlerden :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha güçlü bir kadın çıkana kadar favorim Maya Duran. :) Teşekkür ediyorum. :)

   Sil
 8. sizi ödüllendirdim desem:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum. Okul nedeniyle okumaya yazı yazmaya bile vakit ayıramıyorum. İnşallah ilgilenirim. :)

   Sil
 9. Merhabalar nihayet döndüm!! :) ve gelir gelmez blogunuzu ziyaret edeyim dedim ve kendimi bir etkinliğin içinde buldum :) bu arada favori kitap ve erkek karakter hususunda uyuşuyoruz yalnız tek sorun benim dolu favori kitap ve karakterlerim var böyle bir liste çıkarmam çok zor gerçekten, günlerce oturup düşünmem lazım sanırım :) bu arada blogu gerçekten çok özlemişim yazı yazınca anladım ve yazdıkça da rahatladım, teşekkürler teşvikiniz için ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim. :) İyi ki geldiniz. Hoş geldiniz diyorum tekrardan. :) Aslında o kadar çok güzel kitaplar ve karakterler var ki insan seçmekte zorlanıyor. Bence haksız sayılmazsınız. :)

   Sil
 10. Kitap okuma alışkanlığımı ben de üniversitede edindim malesef ve iyi ki. Hiç edinmeyedebilirdim neticede çoğunluk gibi. :) Ve fakat İstanbul hatırasını geçen aylarda okudum, daha doğrusu süründürdüm demeliyim sanırım. Niyeyse bi türlü akmadı bende. Sonunda polisiye bana göre değil galiba dedim kitabı bitirince.
  Takibe aldım sizi bu arada, bana da beklerim... :)
  http://mimiklibocek.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben polisiyeleri seviyorum ama İstanbul Hatırası gerçekten çok güzeldi benim için. Hem polisiye hem de arka planda akan İstanbul'un tarihi beni çok mest etmişti. :) Geliyorum hemen. :)

   Sil

...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...